0 Comments for this article

MHSAA DIVISION TOURNAMENTS
Region 2-6A @ South Panola
FRIDAY
6:00 (G) Championship: Columbus vs. Tupelo
7:30 (B) Championship: South Panola vs. Grenada

Region 2-5A @ New Hope
FRIDAY
6:00 (G) Championship: New Hope vs. Oxford
7:30 (B) Championship: New Hope vs. Oxford

Region 3-5A @ Canton
FRIDAY
6:00 (G) Championship: Starkville vs. Canton

Region 1-4A @ Itawamba CC (Itawamba AHS)
WEDNESDAY
4:00 (G) Itawamba AHS 66, Shannon 54
5:30 (B) Corinth 73, Pontotoc 40
7:00 (G) Pontotoc 47, Corinth 28
8:30 (B) Shannon 66, Amory 62
FRIDAY
4:00 (G) Consolation: Shannon vs. Corinth
5:30 (B) Consolation: Pontotoc vs. Amory
7:00 (G) Championship: Itawamba AHS vs. Pontotoc
8:30 (B) Championship: Corinth vs. Shannon

Region 2-4A @ North Pontotoc
THURSDAY
4:00 (G) New Albany 60 vs. Lafayette 61
5:30 (B) Tunica Rosa Fort vs. Lafayette
7:00 (G) Senatobia 47 vs. North Pontotoc 51
8:30 (B) New Albany 70 vs. Lewisburg 56
FRIDAY
4:00 (G) Consolation Game
5:30 (B) Consolation Game
7:00 (G) Championship
8:30 (B) Championship

Region 4-4A @ Houston
THURSDAY
4:00 (G) Leake Central vs. Houston
5:30 (B) Noxubee County vs. Leake Central
7:00 (G) Louisville 54 vs. Noxubee County 37
8:30 (B) Houston 69 vs. Caledonia 68
FRIDAY
4:00 (G) Consolation Game
5:30 (B) Consolation Game
7:00 (G) Championship
8:30 (B) Championship

Region 1-3A @ Northeast CC (Booneville)
WEDNESDAY
4:00 (B) Holly Springs 49, Alcorn Central 48
5:30 (G) Ripley 58, Kossuth 51
7:00 (B) Booneville 62, Ripley 45
8:30 (G) Booneville 51, Belmont 69
FRIDAY
4:00 (G) Consolation: Kossuth vs. Booneville
5:30 (B) Consolation Game Alcorn Central vs. Ripley
7:00 (G) Championship: Ripley vs. Belmont
8:30 (B) Championship: Holly Springs vs. Booneville

Region 2-3A @ Water Valley
THURSDAY
4:00 (G) Mooreville 47 vs. Mantachie 30
5:30 (B) Mooreville 56 vs. Nettleton 39
7:00 (G) Nettleton 39 vs. South Pontotoc 63
8:30 (B) Aberdeen 56 vs. Water Valley 42
FRIDAY
4:00 (G) Consolation Game
5:30 (B) Consolation Game
7:00 (G) Championship
8:30 (B) Championship

Region 1-2A @ Okolona
THURSDAY
4:00 (G) Baldwyn 77 vs. East Union 46
5:30 (B) Baldwyn 81 vs. East Union 46
7:00 (G) New Site 85 vs. Hamilton 40
8:30 (B) Okolona 50 vs. New Site 45
FRIDAY
4:00 (G) Consolation Game
5:30 (B) Consolation Game
7:00 (G) Championship
8:30 (B) Championship

Region 2-2A @ Walnut
THURSDAY
4:00 (G) Bruce 36 vs. Calhoun City 40
5:30 (B) Bruce 52 vs. Potts Camp 54
7:00 (G) Potts Camp 62 vs. Walnut 30
8:30 (B) Hickory Flat 57 vs. Calhoun City 61
FRIDAY
4:00 (G) Consolation Game
5:30 (B) Consolation Game
7:00 (G) Championship
8:30 (B) Championship

Region 5-2A @ Madison St. Joe’s
THURSDAY
4:00 (G) Pisgah 67 vs. Eupora 57
5:30 (B) Williams-Sullivan 92 vs. Eupora 63
7:00 (G) East Webster 46 vs. Madison St. Joe’s 30
8:30 (B) Madison St. Joe’s 59 vs. East Webster 28
FRIDAY
4:00 (G) Consolation Game
5:30 (B) Consolation Game
7:00 (G) Championship
8:30 (B) Championship

Region 1-1A @ Wheeler
THURSDAY
4:00 (B) Blue Mountain 63 vs. Falkner 55
5:30 (B) Biggersville 84 vs. Wheeler 67
7:00 (G) Falkner 57 vs. Thrasher 41
8:30 (G) Pine Grove 71 vs. Biggersville 45

Region 2-1A @ Ingomar
THURSDAY
4:00 (G) Coldwater 46vs. Ashland 43
5:30 (B) Coldwater 82 vs. Ashland 42
7:00 (G) HW Byers 75 vs. Ingomar 22
8:30 (B) Ingomar 67 vs. HW Byers 51

Region 4-1A @ Tremont
THURSDAY
4:00 (G) Houlka 29 vs. Tremont 26
5:30 (B) Tremont 74 vs. Smithville 46
7:00 (G) Vardaman 70 vs. TCPS 41
8:30 (B) Houlka vs. Vardaman

Region 5-1A @ French Camp
FRIDAY
4:00 (G) Consolation: West Lowndes vs. Nanih Waiya
5:30 (B) Consolation: Noxapater vs. Ethel
7:00 (G) Championship: French Camp vs. Weir
8:30 (B) Championship: French Camp vs. West Lowndes

MAIS DIVISION TOURNAMENTS
AAA-II @ Hillcrest Christian
FRIDAY
2:15 (G) Starkville Academy vs. Hillcrest Christian
6:00 (B) Starkville Academy vs. Magnolia Heights

AA North @ Leake Academy
WEDNESDAY
7:45 (B) Central Hinds Academy vs. Oak Hill Academy
THURSDAY
4:00 (G) Marshall Academy vs. Oak Hill Academy

A North Central @ Calhoun Academy
WEDNESDAY
6:30 (G) Calhoun Academy 36, Humphreys Academy 50
7:45 (B) Calhoun Academy 42, Clinton Christian Academy 53

Comment on this Story

Related News