2013 Election Coverage

CALHOUN COUNTY

BRUCE (Final)

DEMOCRATIC PRIMARY

MAYOR

Robert Oakley (Inc) — 189
Rudy Pope — 335 (winner)

ALDERMAN WARD 2

Johnny Armstrong (Inc) — 75 (winner)
William Calder — 24

ALDERMAN WARD 3

Danny Rodgers — 97 (winner)
Ed Spearman — 42

ALDERMAN WARD 5

Ellen Jeffery Shaw — 102 (winner)
Craig Tutor — 39

The winner faces Republican Incumbent Lyn Parsons June 4

CHICKASAW COUNTY

HOUSTON (Final)

DEMOCRATIC PRIMARY

MAYOR

Stacey W. Parker (Inc) — 657 (winner)
Terry Taylor — 164

CITY MARSHAL

Robert ‘Preacher’ Ivy — 155
Billy Voyles (Inc) — 688 (winner)

ALDERMAN AT-LARGE

Amy Simmons Gardner — 234
Barry Springer (Inc) — 603 (winner)

REPUBLICAN PRIMARY

ALDERMAN DISTRICT 3

Richard Cooper — 2
Frank Thomas (Inc) — 8 (winner)

Winner faces Democrat Patricia Southerland June 4

OKOLONA (Final except for affidavits)

DEMOCRATIC PRIMARY

MAYOR

Louise Floyd Cole (Inc) — 504
Sherman Carouthers — 471

CITY MARSHAL

Tommie James Ivy (Inc) — 415
Willie C. Moore Jr. — 494 (winner)

ALDERMAN WARD 1

Kenneth McVey (Inc) — 84 (winner)
Leander Lee Wilson — 51

ALDERMAN WARD 2

Bennett Moore (Inc) — 106 (winner)
Judy T. Nichols — 38

ALDERMAN WARD 4

Imogene Armstrong (Inc) — 62 (runoff)
Jarvis Brumby — 20
Regina Pickens — 40 (runoff)
Teresa Price — 23
Robert Shinn — 17

ALDERMAN WARD 5

Mary L. Gates — 90 (winner)
Tameka Gates — 0
Robert Matt Hughes (Inc) — 76

CLAY COUNTY

WEST POINT (Final)

DEMOCRATIC PRIMARY

MAYOR

Darlene Cox — 382
Robbie Robinson — 3,517 (winner)

SELECTMAN WARD 1

Linda Hannah — 425 (winner)
William Young — 159

SELECTMAN WARD 2

William Binder — 355 (winner)
Homer Cannon (Inc) — 249
Bubba Wilkerson — 0

SELECTMAN WARD 3

Jimmy Clark — 386 (runoff)
Charles D. Collins (Inc) — 237 (runoff)
Ken Poole — 222

SELECTMAN WARD 4

A. C. House — 55
Keith McBrayer (Inc) — 949 (winner)

SELECTMAN WARD 5

Mark Acker — 0
Gary Dedeaux — 456 (winner)
Jasper Pittman (Inc) — 345
Margaret Shelton — 110

ITAWAMBA COUNTY

FULTON (Final)

DEMOCRATIC PRIMARY

MAYOR

Paul Walker (Inc) — 422
Lynette Weatherford — 552 (Winner)

Winner Faces Independent Alan Hisaw and Libertarian Joshua Wood June 4

ALDERMAN AT-LARGE

Liz Beasley — 510 (winner)
Kevin Nolan (Inc) — 450

ALDERMAN WARD 1

Billy Johnson — 52
Hayward Wilson (Inc) — 128 (winner)

ALDERMAN WARD 2

Tommy Coleman — 69
Mike Nanney (Inc) — 175 (winner)

ALDERMAN WARD 3

Joseph Jones — 91
Joey Steele (Inc) — 155 (winner)

MANTACHIE (Final)

DEMOCRATIC PRIMARY

MAYOR

Jeff Butler (Inc) — 142 (winner)
Dan Walton — 141

Winner Faces Independent Jackie Nichols and Republican Blake Buckanan June 4

WARD 3 ALDERMAN

Phillip Buse — 26
Wayne Guin (Inc) — 31 (winner)

REPUBLICAN PRIMARY

WARD 4 ALDERMAN

Kelcy Shields — 5
Randall Thompson — 6 (winner)

Winner faces Democrat Wilton Cooper June 4

LAFAYETTE COUNTY

OXFORD (Final)

DEMOCRATIC PRIMARY

MAYOR

George Patterson (Inc) — 1,369 (winner)
Jason Plunk — 203

Winner faces Independent Todd Wade June 4

ALDERMAN WARD 4

Ulysses “Coach” Howell (Inc) — 104 (winner)
Arnold Pegues — 74
Ron ‘Ronzo’ Shapiro — 20

ALDERMAN WARD 5

Carol Flemmons — 21
Preston Taylor (Inc) — 96 (winner)

LEE COUNTY

TUPELO (Final)

REPUBLICAN PRIMARY

ALDERMAN WARD 1

Daniel Owens — 176
Markel Whittington (Inc) — 526 (winner)

REPUBLICAN PRIMARY

ALDERMAN WARD 2

Lynn Bryan — 337 (winner)
John T. Carr Jr. — 62

REPUBLICAN PRIMARY

ALDERMAN WARD 3

Liz Dawson — 200
Jim Newell (Inc) — 251 (winner)

Winner faces Democrat Melony Armstrong June 4

DEMOCRATIC PRIMARY

ALDERMAN WARD 4

Nettie Davis (Inc) — 333 (winner)
Mark Hardin — 161
James Matkin — 43

REPUBLICAN PRIMARY

ALDERMAN WARD 5

Jonny Davis (Inc) — 212
Buddy Palmer — 491 (winner)

REPUBLICAN PRIMARY

ALDERMAN WARD 6

Mike Bryan (Inc) — 430 (winner)
Wayne Chrestman — 33
Tom Hewitt — 140
Mickey Jenkins — 84

BALDWYN (Final)

DEMOCRATIC PRIMARY

MAYOR

Roslynn Clark Copeland — 480 (runoff)
Jim Grisham — 138
Michael James (Inc) — 557 (runoff)

POLICE CHIEF

Troy Agnew — 340 (runoff)
Chris Barnett — 186
Jim Bishop — 83
Greg Mitchell — 26
Nickey Owen — 224
Don Rowan (Inc) — 268 (runoff)
Jimmy Waters — 49

ALDERMAN WARD 1

Lee Bowdry — 97 (runoff)
Virginia Grice (Inc) — 89
Steve Scales — 94 (runoff)
Tony Welch — 61

ALDERMAN WARD 3

Richard Kohlheim (Inc) — 165 (winner)
Barbara Tyes Lee — 115

ALDERMAN WARD 4

Ricky Massengill — 133 (winner)
Shelaine Pennington — 115

SALTILLO (Final)

REPUBLICAN PRIMARY

MAYOR

Rex Smith — 519 (Winner)
Paul Turner –150

Winner faces Democrat Steve Brooks June 4

ALDERMAN

Donald Cullum — 414 (winner)
Heath Gobbell — 287
Scott Knight (Inc) — 381 (winner)
Steve Malone — 342
Brett Pearce — 358 (winner)
Craig Sanders — 343 (winner)
Brad Woodcock (Inc) –430 (winner)

Top 5 vote-getters advance to June 4 general election

DEMOCRATIC PRIMARY

ALDERMAN

Wayne Dixon — 121 (winner)
Billy Flanagin — 220 (winner)
Terry Glidewell (Inc) — 246 (winner)
Danny McCarley — 209 (winner)
Johnathan Parham — 86
Jewell Webb (Inc) — 252 (winner)

Top 5 vote-getters advance to June 4 general election

SHANNON (Final except for affidavit)

DEMOCRATIC PRIMARY

MAYOR

Bill Curtis — 132 (runoff)

Willie Bob Gates –105

Ronnie Hallmark (i)–205 (runoff)

ALDERMAN WARD 2

Debbie Johnson — 75
Joy McCord (i) — 78

ALDERMAN WARD 3

Lucy Blair — 26
Dan Garrett — 24
Jack Ivy — 27
James Oswalt — 69

LOWNDES COUNTY

COLUMBUS (Final)

DEMOCRATIC PRIMARY

COUNCIL WARD 4

Fred Stewart (Inc) — 363 (runoff)
Marty Turner — 371 (runoff)
Maurice Webber — 36

COUNCIL WARD 5

Kabir Karriem (Inc) — 490 (winner)
Kenneth McFarland — 269

REPUBLICAN PRIMARY

COUNCIL WARD 6

Whirllie Byrd — 146
Bill Gavin (Inc) — 530 (winner)

MONROE COUNTY

AMORY (Final)

DEMOCRATIC PRIMARY

MAYOR

Brad Blalock — 925 (runoff)
Thomas Griffith — 803 (runoff)
Tommy Wilkerson — 665

POLICE CHIEF

Ronnie Bowen (Inc) — 1,533 (winner)
Kelvin Burdine — 86
Tony Coxey — 737
Robert Frederick — 36

ALDERMAN AT-LARGE

Tyrone James — 1,040 (runoff)
Sylvia Patterson — 852 (runoff)
Jim Rutledge — 447

Winner faces Republican Wes Kirkpatrick June 4

ALDERMAN WARD 1

Buddy Carlisle (Inc) — 407 (winner)
Sam Nerren — 352

ALDERMAN WARD 2

John Darden (Inc) — 319 (winner)
Edsel Ford Hampton — 170
Jackie Meaders — 81
Jamica Stallings — 57

WARD 4 ALDERMAN

Glen Bingham — 241 (winner)
Robert Dykes — 32
Bill Lyle (Inc) — 88
Jim Pachman — 67

Winner faces Republican Eddie Wilemon June 4

NETTLETON (Final)

DEMOCRATIC PRIMARY

MAYOR

RV Adams (Inc) — 206
Jimmy Taylor — 539 (winner)

CITY CLERK

Dana Burcham (Inc) — 411 (winner)
Beverly Hester — 232
Parker Baker Thornton — 103

POLICE CHIEF

Paul Garrett — 100
AD Heard — 384 (winner)
Billy Holley — 67
Charles Mullins — 190

ALDERMAN AT-LARGE

Kirk Lindsey — 439  (winner)
Mem Riley — 300

ALDERMAN WARD 1

Mike Fulco — 98
Charles Morris — 99 (winner)

ALDERMAN WARD 2

Mark Burroughs — 55
G.C. Rhudy — 61

Gail Senter (inc) — 101 (winner)

ALDERMAN WARD 3

Willie Brandon Jr. (Inc) — 27
Iry L. Gladney — 47 (runoff)
Marty Langley — 63 (runoff)

ALDERMAN WARD 4

Larry Guess (Inc) — 120 (winner)
Jerry Rakestraw — 62

NOXUBEE COUNTY

MACON (Final)

ALDERMAN AT-LARGE

Eddie Franklin — 345
Buz McGuire (i) — 780 (winner)

ALDERMAN WARD 1

Lafeyounda Brooks — 43
Miranda Carter — 84
Earnest Harmon (Inc) — 157 (winner)

ALDERMAN WARD 2

John Bankhead Jr. — 21
Theodis Rice — 70
James Watkins (Inc) — 118 (winner)

ALDERMAN WARD 4

L.C. Clemons Jr. — 213
Willie Dixon Jr. (Inc) — 254 (winner)

OKTIBBEHA COUNTY

STARKVILLE (Final except for affidavits)

MAYOR

DEMOCRATIC PRIMARY

Mary Lee Beal — 923
Parker Wiseman (Inc.) — 1,763 (winner)

Winner faces Republican Dan Moreland June 4

ALDERMAN WARD 2

Sandra Sistrunk (Inc) — 179
Velisia ‘Lisa’ Wynn — 177

ALDERMAN WARD 3

David A. Little –294
Eric Parker (Inc) — 177

ALDERMAN WARD 4 (Final minus affidavits)

John Gaskin — 190
Jason Walker — 194 (winner)

ALDERMAN WARD 6

Roy Perkins (Inc) — 323
Lerin Pruitt — 156

ALDERMAN WARD 7

Janette Self — 175
Henry Vaughn Sr. (Inc) — 271

PONTOTOC COUNTY

PONTOTOC (Final)

MAYOR

DEMOCRATIC PRIMARY

Bob Peeples — 645
Jeff Stafford (Inc) — 704 (winner)

ALDERMAN WARD 2

Tommy Patterson (Inc) — 241 (winner)
Wade Stegall III — 95

ALDERMAN WARD 3

Joe Hitchcock — 117
D.R. Simmons (Inc) — 177 (winner)

ALDERMAN WARD 4

Robert Hooker — 129
Eric Inmon — 9
Rayburn Mapp (inc) — 210 (winner)

Winner faces Republican Regina Patterson June 4

ALDERMAN AT-LARGE

Herman Austin (Inc) — 291
Phyllis High — 504 (runoff)
David White — 561 (runoff)

ECRU (Final)

MAYOR

DEMOCRATIC PRIMARY

Mark Baldwin — 156 (winner)
Tom Todd (Inc) — 141

ALDERMEN

Donald Andrews (Inc) — 162 (winner)
Glen Denton — 169 (winner)
Carl Glenn Dowdy — 93
Gloria High — 170 (winner)
Charles Mitchell — 136
Bernice Shumaker — 149
Dr. James Speck (Inc) — 158 (winner)
Whitney Smith — 134
Jimmy Whitehead — 165 (winner)

Top 5 Vote-Getters Win

PRENTISS COUNTY

BOONEVILLE (Final except affidavits)

MAYOR

DEMOCRATIC PRIMARY

Derrick Blythe — 694 (runoff)
Joe Eaton — 691 (runoff)
Jon Hill — 268

REPUBLICAN PRIMARY

Lin Floyd — 70 (winner)
Ron Kirk — 12

Winners of each primary meet June 4

DEMOCRATIC PRIMARY

ALDERMAN AT-LARGE

Mitch Barrett — 416 (runoff)
Harold Eaton (Inc) — 594 (runoff)
Betty Ann Livingston — 309
Groves Shinault Sr. — 33

Winner faces Republican Danny Inman June 4

ALDERMAN WARD 1

Lee Bethay — 140 (runoff)
Willie McGee — 74
Jason Michael — 286 (runoff)
Virgil Simpson — 83
Mickey Wood — 18

ALDERMAN WARD 3

Paul Bonds — 153
Todd Eaton — 33

ALDERMAN WARD 4

David Bolen (Inc) — 232 (winner)
Adrian Edge — 157
Steven Young — 47

UNION COUNTY

NEW ALBANY (Final)

MAYOR

DEMOCRATIC PRIMARY

Tim Kent (Inc) — 1,163 (Winner)
Bill Robertson — 904

POLICE CHIEF

DEMOCRATIC PRIMARY

Mark Golding — 642
Chris Robertson — 1,438 (winner)

ALDERMAN WARD 1

DEMOCRATIC PRIMARY

Daniel Frain  — 111
Jeff Olson (i) — 319 (winner)

ALDERMAN WARD 3 (Final)

DEMOCRATIC PRIMARY

Chris Buford — 106
Larry Dykes — 152 (runoff)
Gayle Gibson — 29
Jimmy Jackson — 9
Kevin Dale White — 157 (runoff)

ALDERMAN WARD 4

DEMOCRATIC PRIMARY

Terry Medlin — 316 (winner)
Samantha Morris — 275

REPUBLICAN PRIMARY

Rick Lindley — 10
Will Tucker (Inc) — 95 (winner)

WEBSTER COUNTY

EUPORA

DEMOCRATIC PRIMARY

WARD 4 ALDERMAN

Robert Gibbs — 35
Jonathan Sheffield — 27

WINSTON COUNTY

LOUISVILLE (Final except affidavit)

DEMOCRATIC PRIMARY

ALDERMAN AT-LARGE

Frances Ball (Inc) — 550 (winner)
Stacy Thames — 422

Winner faces Independent Larry Veazey June 4

YALOBUSHA COUNTY

WATER VALLEY (Final w/ 12 affidavit ballots to be counted Wed.)

DEMOCRATIC PRIMARY

WARD 2 ALDERMAN

Ray Hawkins — 57
Fred White (Inc) — 53