Robby Donoho

About Robby Donoho

Robby comes to the south upon his graduation from Purdue University in West Lafayette, Indiana. He grew up playing basketball in the 'Heartland of Hoops' and dreaming of becoming a sports broadcaster. He lives out his dream today here in Mississippi at WCBI. You can follow Robby on Twitter @RobbyDonoho or contact him via e-mail at robbydonoho@wcbi.com.

AP Mississippi Prep Football Polls – Week 11

JACKSON, Miss. (WCBI/AP) – Here are Mississippi’s top high school football teams in each class as selected by a panel of Associated Press state sports writers.

Overall
School W-L Pts Prv
1. Picayune (12) (8-0) 136 1
2. Petal (2) (8-1) 126 2
3. Noxubee County (1) (10-0) 111 3
4. South Panola (7-2) 84 4
5. Olive Branch (8-1) 76 6
6. Oxford (9-0) 69 5
7. Bassfield (10-0) 44 9
8. West Point (7-2) 26 NR
9. Pearl River Central (7-1) 25 NR
10. Brandon (7-2) 20 NR

Others receiving votes: Hazlehurst 18, D’Iberville 16, Oak Grove 13, Wayne County 10, South Delta 8, Itawamba AHS 7, Philadelphia 6, Bay St. Louis 5, Jackson Prep 5, Pascagoula 5, Madison Central 4, Gulfport 3, Madison St. Joseph 2, Meridian 2, Quitman 2, Charleston 1, East Side 1.

Class 6A
School W-L Pts Prv
1. Petal (15) (8-1) 150 1
2. South Panola (7-2) 126 2
3. Olive Branch (8-1) 119 4
4. Brandon (7-2) 80 NR
5. Oak Grove (7-2) 45 3

Others receiving votes: D’Iberville 29, Meridian 26, Madison Central 12, Gulfport 7, Hattiesburg 6.

Class 5A
School W-L Pts Prv
1. Picayune (14) (8-0) 149 1
2. Oxford (1) (9-0) 128 2
3. Pearl River Central (7-1) 102 3
4. Pascagoula (7-1) 87 4
5. Wayne County (7-2) 65 5

Others receiving votes: West Point 61, McComb 8.

Class 4A
School W-L Pts Prv
1. Noxubee County (15) (10-0) 150 1
2. Itawamba AHS (9-0) 128 2
3. Quitman (9-1) 114 3
4. Tylertown (8-1) 94 4
5. Bay St. Louis (8-0) 81 5

Others receiving votes: Forrest Co. AHS 33.

Class 3A
School W-L Pts Prv
1. Hazlehurst (11) (10-0) 142 1
2. Philadelphia (1) (10-0) 132 2
3. Charleston (3) (9-1) 120 3
4. West Marion (9-0) 109 4
5. East Side (10-0) 53 NR

Others receiving votes: Aberdeen 32, Water Valley 12.

Class 2A
School W-L Pts Prv
1. Bassfield (14) (10-0) 149 1
2. Madison St. Joseph (1) (10-0) 128 2
3. Taylorsville (8-1) 114 4
4. West Bolivar (8-2) 102 3
5. Bruce (8-2) 73 5

Others receiving votes: Eupora 15, South Delta 13, East Marion 6.

Class 1A
School W-L Pts Prv
1. Bogue Chitto (15) (9-0) 150 1
2. Noxapater (7-2) 118 4
3. West Oktibbeha (8-1) 85 5
4. Stringer (7-2) 77 3
5. Shaw (6-2) 48 NR

Others receiving votes: Pelahatchie 45, French Camp 38, Smithville 23, Falkner 16.

Class Private Schools
School W-L Pts Prv
1. Jackson Prep (15) (10-0) 150 1
2. Jackson Aca. (9-1) 134 2
3. Centreville Aca. (10-0) 114 3
4. Madison-Ridgeland Aca. (9-1) 93 4
5. Presbyterian Christian (8-2) 75 5

Others receiving votes: Tri-County Aca. 19, Washington School 8, Lamar School 7.