Robby Donoho

About Robby Donoho

Robby comes to the south upon his graduation from Purdue University in West Lafayette, Indiana. He grew up playing basketball in the 'Heartland of Hoops' and dreaming of becoming a sports broadcaster. He lives out his dream today here in Mississippi at WCBI. You can follow Robby on Twitter @RobbyDonoho or contact him via e-mail at robbydonoho@wcbi.com.

AP Mississippi Prep Football Polls – Week 6

JACKSON, Miss. (WCBI/AP) –Here are Mississippi’s top high school football teams in each class as selected by a panel of Associated Press state

(Courtesy of Oxford HS)
The Oxford Chargers are our second area team to break into the AP top 10.

sports writers.

Class Overall
School W-L Pts Prv
1. Meridian (12) (4-0) 146 1
2. Olive Branch (1) (4-0) 133 2
3. Picayune (2) (3-0) 119 3
4. Brandon (1) (4-0) 109 4
5. Noxubee County (5-0) 75 6
6. Pascagoula (3-0) 51 T8
7. Petal (3-1) 48 7
8. Tylertown (5-0) 47 T8
9. Hattiesburg (4-0) 22 NR
10. Oxford (4-0) 20 NR

Others receiving votes: Oak Grove 19, Biloxi 13, D’Iberville 9, South Panola 9, East Side 9, West Point 8, Hazlehurst 8, DeSoto Central 7, West Jones 7, Madison St. Joseph 3, Bassfield 3, Pearl River Central 3, Itawamba AHS 3, Jackson Aca. 2, Jackson Prep 2, Philadelphia 2, Lafayette 2, Bogue Chitto 1.

Class 6A
School W-L Pts Prv
1. Meridian (14) (4-0) 155 1
2. Olive Branch (1) (4-0) 142 2
3. Brandon (1) (4-0) 120 3
4. Petal (3-1) 85 5
5. Hattiesburg (4-0) 56 NR

Others receiving votes: South Panola 37, Oak Grove 22, D’Iberville 9, DeSoto Central 7, Biloxi 7.

Class 5A
School W-L Pts Prv
1. Picayune (15) (3-0) 150 1
2. Pascagoula (3-0) 128 2
3. Oxford (4-0) 118 3
4. Pearl River Central (1) (3-0) 100 5
5. West Jones (3-0) 57 NR

Others receiving votes: West Point 53, McComb 15, South Jones 12, Wayne County 7.

Class 4A
School W-L Pts Prv
1. Noxubee County (9) (5-0) 152 2
2. Tylertown (7) (4-0) 150 1
3. Lafayette (4-1) 110 3
4. Quitman (4-1) 90 4
5. Itawamba AHS (4-0) 71 5

Others receiving votes: Bay St. Louis 28, Houston 21, Corinth 12, Forrest Co. AHS 6.

Class 3A
School W-L Pts Prv
1. Hazlehurst (13) (5-0) 157 1
2. Philadelphia (1) (5-0) 130 2
3. Charleston (1) (4-1) 111 3
4. West Marion (4-0) 101 5
5. Water Valley (4-1) 50 4

Others receiving votes: East Side 44, Wilkinson County 34, Palmer 7, Aberdeen 6.

Class 2A
School W-L Pts Prv
1. Bassfield (15) (5-0) 159 1
2. Taylorsville (4-0) 136 2
3. Bruce (4-1) 93 3
4. East Marion (3-1) 76 5
5. Madison St. Joseph (1) (5-0) 52 NR

Others receiving votes: West Bolivar 50, South Delta 26, Bay Springs 20, Richton 14, Mize 7, Calhoun City 7.

Class 1A
School W-L Pts Prv
1. Bogue Chitto (13) (4-0) 157 1
2. Shaw (3) (4-1) 130 3
3. Pelahatchie (4-1) 107 4
4. Noxapater (3-2) 69 5
5. Stringer (3-1) 56 NR

Others receiving votes: Cathedral 41, West Oktibbeha 24, Coldwater 15, Salem 13, Vardaman 12, West Lincoln 8, St. Joseph, Greenville 8.

Class Private Schools
School W-L Pts Prv
1. Jackson Aca. (10) (5-0) 154 1
2. Jackson Prep (6) (5-0) 150 2
3. Centreville Aca. (5-0) 122 3
4. Presbyterian Christian (4-1) 88 5
5. Madison-Ridgeland Aca. (4-1) 53 NR

Others receiving votes: Washington School 35, Tri-County Aca. 19, Parklane Aca. 12, Lamar School 7.