Robby Donoho

About Robby Donoho

Robby comes to the south upon his graduation from Purdue University in West Lafayette, Indiana. He grew up playing basketball in the 'Heartland of Hoops' and dreaming of becoming a sports broadcaster. He lives out his dream today here in Mississippi at WCBI. You can follow Robby on Twitter @RobbyDonoho or contact him via e-mail at robbydonoho@wcbi.com.

MAC All-Star Girls Slow Pitch Softball Games & Rosters Announced

CLINTON, Miss. (WCBI/MAC) – The 27th Annual MAC All-Star Girls Slow Pitch Softball Games will be held on Saturday, October 27, 2012, at Mack Fanning Field at Newton County High School on Highway 503 in Decatur, MS.  Tickets for the games are $5.00 per person for general admission seating.

The following is the game day schedule for the weekend:

Saturday, October 27, 1:00 PM   Game One, Slow Pitch Class 1A/2A/3A

Immediately following Game One:  Game One, Slow Pitch Class 4A/5A/6A

Immediately following Game One of the 4A/5A/6A game:

Full squad introductions of all slow pitch all-star players, all classes (approximately 3:00 PM)

Immediately following full squad player introductions:

Game Two, Slow Pitch Class 1A/2A/3A

Game Two, Slow Pitch Class 4A/5A/6A

The 1A/2A/3A North slow pitch squad will be coached by Vicki Homan and assistant Linda Harmon of Houlka while the South team will be guided by Mack Fanning and assistant Ashlee Bailey of Southeast Lauderdale.  The 4A/5A/6A North slow pitch coaches are Shane Sanderson and assistant Tom Zahller of New Albany while the South squad is led by Cary Luke and assistant Jody Hurst of West Lauderdale.

The All Star Slow Pitch softball games feature a North versus South format and two-game series per classification.  Since the format was changed in 2006, the North leads the 1A/2A/3A slow pitch series 3-0-4 and the 4A/5A/6A games by a 4-1-2 margin.  In the 2011 contests, the two squads split the 1A/2A/3A with the North winning game one 15-5 and the South the second game by a 15-6 score.  In the 4A/5A/6A games, the South claimed their first win in the series since the format change as they swept the games by scores of 9-5 and 11-1.

1A/2A/3A  NORTH SLOW PITCH TEAM

NO.      NAME                                        SCHOOL 

4          BRITTANY ANDERSON       WHEELER

6          KATELYN KEITH                   MOOREVILLE      

6          BREANNA KITCHENS         SOUTH PONTOTOC       

7          ANNA KENT                             NETTLETON

9          PADEN TOMLIN                       KOSSUTH

11         SHELBY STEWART                  KOSSUTH

12         APRIL THOMPSON                   WHEELER

14         CAROLYN “CC” COSTILOW     SOUTH PONTOTOC        

16         ANGEL TOWNSEND                 HOULKA             

23         KENNEDY WARREN                 HOULKA              

26         BENTLEY COCHRAN                MOOREVILLE  

30         KYLA BROOKE FORD              SMITHVILLE  

COACHES:       Head coach:     VICKI HOMAN, HOULKA

Asst. coach:     LINDA HARMON, HOULKA

1A/2A/3A  SOUTH SLOW PITCH TEAM

 NO.      NAME                                              SCHOOL 

2          PRECIOUS MOORE                  PHILADELPHIA

4          BRI ROULIER                           SOUTHEAST LAUDERDALE

6          DENISHA KNIGHT                    SOUTHEAST LAUDERDALE

8          CASSIDY LeBLANC                  TAYLORSVILLE

9          KRISTEN MITCHELL                CLARKDALE

10         MACIE McQUAGE                    WESSON

11         BAILEY WILLIAMS                   EAST WEBSTER    

21         KERRI BROOKE McGEHEE      BOGUE CHITTO

21         LAUREN THRASH                     CLARKDALE

21         ALEXIS LUCKETT                    PISGAH

24         ADRIENNE WALLACE              BOGUE CHITTO

26         KATY COX                               PISGAH

COACHES:       Head coach:     MACK FANNING, SOUTHEAST LAUDERDALE

Asst. coach:     ASHLEE BAILEY, SOUTHEAST LAUDERDALE

TRAINERS:       Courtesy of Rush Sports Medicine

4A/5A/6A NORTH SLOW PITCH TEAM

NO.      NAME                                          SCHOOL 

1          HEAVEN LOTT                         GRENADA

1          ALEXIS PATTERSON               WARREN CENTRAL

1          LAUREN HOLIFIELD                 NEW HOPE                         

2          KASEY STANFIELD                  NEW HOPE                     

5          MALLORY BEATY                    NEW ALBANY                  

6          ELIZABETH WILLIAMS           CORINTH

9          STENNETT SMITH                    CORINTH

12         HALEY MOORE                        ITAWAMBA AHS            

13         YASMEEN COOPER                 HOUSTON                      

16         SHANNON GOODE                   NEW ALBANY             

22         ARRIANN HENRY                     NORTH PONTOTOC           

30         BRITTANY SEALE                    NORTH PONTOTOC     

COACHES:       Head coach:     SHANE SANDERSON, NEW ALBANY

Asst. coach:     TOM ZAHLLER, NEW ALBANY

 4A/5A/6A SOUTH SLOW PITCH TEAM

 NO.      NAME                                       SCHOOL

2          ASHLEY ADAMS                      WEST LAUDERDALE

2          ANNA HERRIN                          PURVIS

3          SAMANTHA GENTRY               POPLARVILLE

3          KARLA SANTIAGO                   HARRISON CENTRAL

5          NICOLE SMITH                         HARRISON CENTRAL

10         TORI DEW                                QUITMAN

10         ABBEY PITTS                          SOUTH JONES

11         MALLORY TURNER                  WEST LAUDERDALE

13         PRESLEY BERRY                    GEORGE COUNTY

20         CHRISTEN BENSON                 BROOKHAVEN

22         ELIZABETH BARNACASTLE     NORTHEAST LAUDERDALE

28         NEALIE COOPER                     NORTHWEST RANKIN

COACHES:       Head coach:     CARY LUKE, WEST LAUDERDALE

Asst. coach:     JODY HURST, WEST LAUDERDALE

TRAINERS:       Courtesy of Rush Sports Medicine