Tommy Lopez

About Tommy Lopez

MS/AL Baseball Playoffs – Friday

Click here for first round scores.

MISSISSIPPI

Class 6A – (First Round Bye: Tupelo)
#3 Olive Branch vs. #2 Columbus
Friday: COLUMBUS wins 3-1
COLUMBUS wins series 2-0

Class 5A – (First Round Bye: New Hope)
#3 Callaway vs. #2 Oxford
Friday: OXFORD wins 10-0
OXFORD wins series 2-0

#3 Saltillo vs. #2 Vicksburg
Friday: VICKSBURG wins 8-7
Series tied 1-1

Class 4A – (First Round Bye: Lafayette, Pontotoc)
#3 Kosciusko vs. #2 New Albany
Friday: KOSCIUSKO wins 10-5
Game 2: KOSCIUSKO leads 5-0 in 2nd (game postponed from Thursday)

#3 Ripley vs. #2 Houston
Friday: HOUSTON Wins 4-1
HOUSTON wins series 2-0

#3 Gentry vs. #2 Corinth
Friday: CORINTH wins 13-4
CORINTH wins series 2-0

#3 Itawamba AHS vs. #2 Yazoo County
Friday: ITAWAMBA AHS wins 6-1
IAHS wins series 2-0

Class 3A – (First Round Bye: Louisville, North Pontotoc, Water Valley)
#3 South Pontotoc vs. #2 Independence
Friday: SOUTH PONTOTOC wins 6-5
Game 2: INEPENDENCE leads 2-1 in 2nd (game postponed from Thursday)

#3 Charleston vs. #2 Nettleton
Friday: NETTLETON Wins 8-0
NETTLETON wins series 2-0

#3 Ruleville Central vs. #2 Booneville
Friday: BOONEVILLE wins 15-0

#3 Kossuth vs. #2 O’Bannon
KOSSUTH wins series 2-0

#3 Choctaw County vs. #2 Franklin County
Friday: FRANKLIN COUNTY Wins 6-0
FRANKLIN COUNTY wins series 2-0

Class 2A – (First Round Bye: Baldwyn, East Webster)
#3 Riverside vs. #2 Calhoun City
Friday: CALHOUN CITY wins 14-0
CALHOUN CITY wins series 2-0

#3 Eupora vs. #2 Hollandale-Simmons
Game 1: EUPORA Wins 19-2

#3 HW Byers vs. #2 East Union
Friday: EAST UNION wins via forfeit
EAST UNION wins series 2-0

#3 Mantachie vs. #2 Potts Camp
Friday: MANTACHIE wins 15-4
MANTACHIE wins series 2-0

Class 1A – (First Round Bye: French Camp, Myrtle, Nanih Waiya, Smithville, Thrasher)
#3 Hamilton vs. #2 Ingomar
Friday: INGOMAR Wins 13-10
INGOMAR wins series 2-0

#3 West Union vs. #2 TCPS
Friday: TCPS Wins 10-2
TCPS wins series 2-0

#3 Shelby Broad Street vs. #2 Falkner
FALKNER wins series 2-0

#3 Pine Grove vs. #2 Shaw
Friday: PINE GROVE wins 15-4
PINE GROVE wins series 2-0

#3 Bogue Chitto vs. #2 West Lowndes
Friday: BOGUE CHITTO Wins 3-2
BOGUE CHITTO wins series 2-0

#3 Noxapater vs. #2 Cathedral
Game 1: CATHEDRAL Wins 10-0

MAIS
Starkville Academy vs. Magnolia Heights
Friday: MAGNOLIA HEIGHTS wins 6-3

 

ALABAMA

Second Round, Game 1

Marion County at South Lamar
Friday: SOUTH LAMAR wins 13-0
SOUTH LAMAR leads 1-0

Ranburne at Lamar County

Gordo at Sipsey Valley
Series tied 1-1

Fayette County at American Christian