Robby Donoho

About Robby Donoho

Robby comes to the south upon his graduation from Purdue University in West Lafayette, Indiana. He grew up playing basketball in the 'Heartland of Hoops' and dreaming of becoming a sports broadcaster. He lives out his dream today here in Mississippi at WCBI. You can follow Robby on Twitter @RobbyDonoho or contact him via e-mail at robbydonoho@wcbi.com.

Columbus and Tupelo Well-Represented on 6A All-State Teams

COLUMBUS, Miss. (WCBI) –After making the playoffs for the first time since 2005, the Columbus Falcons made their mark on the Class 6A All-State selections.

Columbus Falcon OL Jake Thomas earned All-State First Team honors from the Class 6A MHSAA Coaches.

Tony Stanford’s Falcons landed three players on the first team: Offensive lineman Jake Thomas, defensive end Ramadus Bailey, and kick returner extraordinaire Jimmy Cockrell.

Tupelo was also a staple on the 6A All-State Team. The Golden Wave earned three All-State honors including 1st Team long-snapper Joel Baldwin.

Here’s the full list of players on the All-State teams:

Class 6A All-State Team

Offensive Player of the Year: Malik Dear, Murrah, So.

Defensive Player of the Year: Antonio Conner, South Panola, Sr.

Coach of the Year: Brad Peterson, Brandon

 

First Team All-State Offense

QB – Jake Schwartz, Madison Central, Sr.

FB – Daniel Goodspeed, Madison Central, Madison Central, Sr.

RB – Derrian Johnson, Natchez, Sr.; Christian Williams, Gulfport, Sr.

WR – JeMarcus Revies, Petal, Sr.; Keith Williams, Madison Central, Sr.

TE – Hunter Bull, Southaven, Sr.

OT – Jake Thomas, Columbus, Sr.; Javon Patterson, Petal, So.

OG – Deon Mix, South Panola, Sr.; Jimmy Terry, Madison Central, Jr.

C – Terry Boyd, South Panola, Sr.

K – Reece Everett, Sr.

ATH- Ishmel Morrow, Ocean Springs, Sr.

 

First Team All-State Defense

DE – Ramadus Beasley, Columbus, Sr.; Matt Davis, South Panola, Jr.

DT – Lemetrius Hollins, Madison Central, Sr.; Jamal Posey, Hattiesburg, Sr.

ILB – Tayler Polk, Brandon, Sr.; Genard Avery, Grenada, Jr.

OLB – Craig Murphy, Gulfport, Sr.; Charles Bates, Natchez, Sr.

CB – Tony Bridges, Hattiesburg, Sr.; Tito Windham, Harrison Central, Jr.

SS – C.J. Hampton, Meridian, Jr.

FS – Alfred Dickens, Olive Branch, Jr.

P – Zach Tranum, Madison Central, Sr.

KR – Jimmy Cockrell, Columbus, Sr.

LS – Joel Baldwin, Tupelo, Jr.

 

Second Team All-State Offense

QB – Wes Windham, Ocean Springs, Sr.

FB – Tyler Beard, South Panola, Sr.

RB – Davien Tillis, Brandon, Sr.;  Quantrell Reddix, D’Iberville, Jr.

WR – DeAndrea Harris, South Panola, Sr.; Jessee Jackson, Petal, Jr.

TE – Corey Davis, Meridian, Jr.

OT – JaQarius Scott, Meridian, Sr.; Damien Rayford, South Panola, Sr.

OG – David Mahaffey, Brandon, Sr.; Terrance Malone, South Panola, Jr.

C – Bailey Pepper, Madison Central, Sr.

K – Tristan Reynolds, Petal, Sr.

ATH – Jayylen Woullard, Biloxi, Sr.

 

Second Team All-State Defense

DE – Grant Harris, Clinton, Jr.; Michael Brooks, Brandon, Jr.

DT – Cory Brown, Columbus, Jr.; Darrell Davis, South Panola, Sr.

ILB – Anthony Jones, Hattiesburg, Sr.; Lakedrick Flowers, South Panola, Sr.

OLB – Shareef White, Grenada, Jr. ; Elijah Parker, Brandon, Sr.

CB – Quin Tiggs, Tupelo, Jr.; Jamil Collins, Olive Branch, Sr.

SS – Jeffery Pate, Madison Central, Jr.

FS – Kris Weatherspoon, Natchez, Sr.

P – Drew White, Tupelo, Sr.

KR – Jevon Floyd, Gulfport, Jr.

LS – Drew Edgar, Madison Central, Jr.