Robby Donoho

About Robby Donoho

Robby comes to the south upon his graduation from Purdue University in West Lafayette, Indiana. He grew up playing basketball in the 'Heartland of Hoops' and dreaming of becoming a sports broadcaster. He lives out his dream today here in Mississippi at WCBI. You can follow Robby on Twitter @RobbyDonoho or contact him via e-mail at robbydonoho@wcbi.com.

AP Mississippi Prep Football Polls – September 3, 2013

UNDATED (WCBI/AP) — Here are Mississippi’s top high school football teams in each class as selected by a panel of Associated Press state sports writers.

Overall Top 10
School    W-L    Pts    Prv
1. South Panola (12)    (2-0)    120    1
2. Brandon    (2-0)    103    2
3. Olive Branch    (2-0)    89    3
4. Petal    (2-0)    86    4
5. Oak Grove    (2-0)    60    7
6. Pascagoula    (2-0)    45    10
7. Meridian    (2-0)    40    8
8. Bassfield    (2-0)    33    9
9. West Point    (0-1)    21    5
10. Oxford    (2-0)    20    NR  
Others receiving votes: Picayune 16, Greene County 6, Madison Central 6, Laurel 4, Hazlehurst 4, Louisville 2, Pearl River Central 2, Stringer 1, West Jones 1, Noxubee County 1.

Class 6A
School    W-L    Pts    Prv
1. South Panola (12)    (2-0)    120    1
2. Brandon    (2-0)    102    2
3. Olive Branch    (2-0)    90    3
4. Petal    (2-0)    88    4
5. Oak Grove    (2-0)    66    5
Others receiving votes: Meridian 14.

Class 5A
School    W-L    Pts    Prv
1. Pascagoula (11)    (2-0)    119    1
2. Oxford (1)    (2-0)    98    5
3. Picayune    (0-1)    78    3
4. West Point    (0-1)    70    2
5. Wayne County    (0-1)    30    4
Others receiving votes: Germantown 23, Laurel 15, Callaway 15, Pearl River Central 7, West Jones 7, Pearl 6, Vicksburg 6, Saltillo 6.

Class 4A
School    W-L    Pts    Prv
1. Greene County (12)    (2-0)    120    1
2. McComb    (2-0)    102    4
3. Noxubee County    (1-1)    99    3
4. Forrest Co. AHS    (0-1)    60    2
5. Lafayette    (1-1)    53    NR    
Others receiving votes: Newton County 13, New Albany 8, Corinth 7, Port Gibson 6, Poplarville 6, St. Stanislaus 6.

Class 3A
School    W-L    Pts    Prv
1. Hazlehurst (7)    (2-0)    113    1
2. Louisville (5)    (2-0)    112    2
3. Philadelphia    (2-0)    96    3
4. East Side    (2-0)    73    4
5. Charleston    (2-0)    60    5
Others receiving votes: Aberdeen 7, Collins 7, Sumrall 6, Water Valley 6.

Class 2A
School    W-L    Pts    Prv
1. Bassfield (12)    (2-0)    120    1
2. Calhoun City    (2-0)    97    3
3. Bruce    (2-0)    93    4
4. Lake    (2-0)    62    5
5. Taylorsville    (1-1)    59    2
Others receiving votes: East Marion 17, Eupora 12, Richton 7, Amite County 7, Mize 6.

Class 1A
School    W-L    Pts    Prv
1. Stringer (12)    (1-0)    120    1
2. Bogue Chitto    (2-0)    102    5
3. Lumberton    (0-1)    68    2
4. Falkner    (1-1)    48    4
5. Shaw    (0-2)    27    3
Others receiving votes: Smithville 24, Hinds AHS 19, Cathedral 16, Pelahatchie 15, Broad Street 14, Durant 8, French Camp 7, Noxapater 6, Resurrection Catholic 6.

Class Private Schools
School    W-L    Pts    Prv
1. Jackson Aca. (10)    (2-0)    117    1
2. Madison-Ridgeland Aca.    (2-0)    101    3
3. Jackson Prep (2)    (1-1)    97    2
4. Presbyterian Christian    (1-1)    32    4
5. Centreville Aca.    (1-1)    21    5
5. (tie) Heritage Aca.    (2-0)    21    NR  
Others receiving votes: Lamar School 19, Simpson Aca. 19, Tri-County Aca. 19, Trinity Episcopal 14, Adams Christian 7, Sylva-Bay Aca. 7, Heidelberg Academy 6.